Ask Audrey Ask Audrey
View:
Article
Article

Sydney Theatre Awards 2021

Nominations are announced for a reformatted Sydney Theatre Awards for the lockdown-affected 2021 season.

Text size
Text size
Category: Awards
Book Now
Add to favourites

Sydney Theatre Awards 2021

Date: 4 Jan 2022

Nominations are announced for the Sydney Theatre Awards for 2021, which will be presented at a gala ceremony on Monday 31 January at the Seymour Centre.

Nominations in the 28 categories were spread across 44 productions which played on Sydney stages during 2020 and 2021.

Leading the list with seven nominations is Symphonie Fantastique, produced by Little Eggs Collective in association with KXT, followed by Fun Home (Sydney Theatre Company), Hamlet (Bell Shakespeare), Happy Days (Red Line Productions), The Picture of Dorian Gray (Sydney Theatre Company) and Yellow Face (Dinosaurus Productions in association with KXT), which each received six nominations. Receiving five nominations were Jali (Griffin Independent) and the musicals Hamilton (Jeffrey Seller, Sander Jacobs, Jill Furman, The Public Theater and Michael Cassel) and Merrily We Roll Along (Luckiest Productions and Hayes Theatre Co).

The nominees for Best Mainstage Production are Green Park (Griffin Theatre Company), Hamlet (Bell Shakespeare), The Picture of Dorian Gray (Sydney Theatre Company) and seven methods of killing kylie jenner (Darlinghurst Theatre Company and Green Door Theatre Company). Happy Days (Red Line Productions), Jali (Griffin Independent), Symphonie Fantastique (Little Eggs Collective in association with KXT) and Yellow Face (Dinosaurus Productions in association with KXT) are nominated for Best Independent Production.

The Sydney Theatre Awards have been presented annually since 2005 by a group of Sydney’s leading theatre critics.

Following the devastation of the theatre industry over the past two years due to Covid-19, the critics felt it was important to recognise the extraordinary efforts of the industry over the past two years and to celebrate the strength and resilience of Sydney’s theatre artists. The critics panel which runs the Awards consists of Jason Blake (Audrey Journal), Harriet Cunningham (Sydney Morning Herald), Deborah Jones (The Australian), Jade Kops (BroadwayWorld), Jo Litson (Limelight), John McCallum (The Australian), John Shand (Sydney Morning Herald), Cassie Tongue (The Guardian/ Sydney Morning Herald) and Suzy Wrong (Suzy Goes See).

A number of changes have been made to the Awards this year.

Separate male and female performance categories have been replaced by gender-neutral awards to make the Awards more inclusive. New judging panels which include prominent industry specialists have also been introduced for the Independent Theatre categories and for the awards in Children and Young People’s Theatre. The Independent Theatre panel comprised Jason Blake, Harriet Cunningham, Bernadette Fam, Imogen Gardam, Sarah Odillo Maher, Dom Mercer, Kenneth Moraleda and Catherine Swallow. The members of the panel for Children and Young People’s theatre were John McCallum, Amy Matthews, Joshua Maxwell, Danielle O’Keefe and Ian Phipps.

“Making theatre in the Covid era has been unimaginably difficult. Artists all over Sydney have, however, demonstrated extraordinary persistence and resilience, bouncing back time and again with productions that have exceeded all expectations,” said Suzy Wrong. “As part of the judging panel, I was frankly surprised and thrilled when we discovered that, even after endless show cancellations, the shortlist of amazing contenders is more than convincing, and we are overjoyed to be able to proceed with this year’s awards.

“I am proud that this year’s nominees continue to reflect the trend of growing diversity within our industry. In addition to the strong presence of people of colour in many categories, it is noteworthy that all nominations in Best Performance in a Leading Role in a Mainstage Production have gone to magnificent women actors living and working in Sydney.”

Best Mainstage Production

Green Park (Griffin Theatre Company)

Hamlet (Bell Shakespeare)

The Picture of Dorian Gray (Sydney Theatre Company)

seven methods of killing kylie jenner (Darlinghurst Theatre Company and Green Door Theatre Company)

Best Independent Production

Happy Days (Red Line Productions)

Jali (Griffin Independent)

Symphonie Fantastique (Little Eggs Collective in association with KXT)

Yellow Face (Dinosaurus Productions in association with KXT)

Best Direction of a Mainstage Production

Peter Evans (Hamlet)

Anne-Louise Sarks (Stop Girl)

Shari Sebbens (seven methods of killing kylie jenner)

Kip Williams (The Picture of Dorian Gray)

Best Direction of an Independent Production

Shane Anthony (Ulster American)

Craig Baldwin (Happy Days)

Tasnim Hossain (Yellow Face)

Mathew Lee (Symphonie Fantastique)

Best Performance in a Leading Role in a Mainstage Production

Vivienne Awosoga (seven methods of killing kylie jenner)

Harriet Gordon-Anderson (Hamlet)

Sheridan Harbridge (Stop Girl)

Moreblessing Maturure (seven methods of killing kylie jenner)

Eryn Jean Norvill (The Picture of Dorian Gray)

Best Performance in a Leading Role in an Independent Production

Belinda Giblin (Happy Days)

Gabrielle Scawthorn (The Apologists)

Eliza Scott (Pollon)

Shan-Ree Tan (Yellow Face)

Oliver Twist (Jali)

Best Performance in a Supporting Role in a Mainstage Production

Lucy Bell (Appropriate)

Heather Mitchell (Playing Beatie Bow)

Mansoor Noor (Stop Girl)

Aaron Tsindos (No Pay? No Way!)

Anthony Yangoyan (Dogged)

Best Performance in a Supporting Role in an Independent Production

Lloyd Allison-Young (The Removalists)

Jonathan Chan (Yellow Face)

Alfie Gledhill (The Removalists)

Lex Marinos (Happy Days)

Suz Mawer (Wil and Grace)

Best Stage Design of a Mainstage Production

Alicia Clements (Fun Home)

Elizabeth Gadsby (Appropriate)

Marg Horwell and David Bergman (The Picture of Dorian Gray)

Anna Tregloan (Hamlet)

Best Stage Design of an Independent Production

Veronique Benett (Exit the King)

Veronique Benett (Ulster American)

Benjamin Brockman (Symphonie Fantastique)

Charles Davis (Happy Days)

Best Costume Design of a Mainstage Production

Genevieve Blanchett (Home, I’m Darling)

Renée Mulder (Dogged)

Renée Mulder (Playing Beatie Bow)

Anna Tregloan (Hamlet)

Best Costume Design of an Independent Production

Kate Beere (Significant Other)

Aleisa Jelbart (Exit the King)

Aleisa Jelbart (Symphonie Fantastique)

Esther Zhong (Three Fat Virgins Unassembled)

Best Lighting Design of a Mainstage Production

Karen Norris (Sunshine Super Girl)

Nick Schlieper (The Picture of Dorian Gray)

Matt Scott (Fun Home)

Trent Suidgeest (Appropriate)

Best Lighting Design of an Independent Production

Veronique Benett (Happy Days)

Benjamin Brockman (Symphonie Fantastique)

Kelsey Lee (Jali)

Morgan Moroney (Significant Other)

Best Sound Design of a Mainstage Production

David Bergman (Green Park)

David Bergman (Playing Beatie Bow)

Max Lyandvert (Hamlet)

Clemence Williams (The Picture of Dorian Gray)

Best Sound Design and Composition of an Independent Production

Chrysoulla Markoulli (Hot Mess)

Oliver Shermacher (Symphonie Fantastique)

Julian Starr (Hyperdream)

Prema Yin (Yellow Face)

Best New Australian Work

Dogged (Andrea James and Catherine Ryan)

Jali (Oliver Twist)

Stop Girl (Sally Sara)

The Visitors (Jane Harrison)

Best Newcomer

Kiana Daniele (SIX)

Grace Miell (Jagged Little Pill)

Oliver Twist (Jali)

Tiarne Sue Yek (Merrily We Roll Along)

Best Ensemble

Come From Away

SIX

Symphonie Fantastique

Yellow Face

Best Production of a Musical

Come From Away (Junkyard Dog Productions and Rodney Rigby)

Fun Home (Sydney Theatre Company and Melbourne Theatre Company)

Hamilton (Jeffrey Seller, Sander Jacobs, Jill Furman, The Public Theater and Michael Cassel)

Merrily We Roll Along (Luckiest Productions and Hayes Theatre Co)

Best Direction of a Musical

To be announced at the ceremony

Judith Johnson Award for Best Performance in a Leading Role in a Musical

Jason Arrow (Hamilton)

Zoe Gertz (Come From Away)

Lucy Maunder (Fun Home)

Elise McCann (Merrily We Roll Along)

Lyndon Watts (Hamilton)

Best Performance in a Supporting Role in a Musical

Marty Alix (Hamilton)

Akina Edmonds (Hamilton)

Georgina Hopson (Merrily We Roll Along)

Maggie McKenna (Fun Home)

Maggie McKenna (Jagged Little Pill)

Best Musical Direction

Carmel Dean (Fun Home)

Andrew Worboys (Merrily We Roll Along)

Andrew Worboys (Young Frankenstein)

Best Cabaret Production

Jacqui Dark Sings Brel (Jacqui Dark)

Stay a While with Weill (Gaye MacFarlane)

Is This All Then? (Philip Quast)

Best Production for Children

The 91-Storey Treehouse (CDP Kids)

Charlie and the War Against the Grannies (Sydney Opera House)

Wilfrid Gordon McDonald Partridge (Sydney Opera House and Australian Chamber Orchestra)

Zombie Thoughts (Riverside’s National Theatre of Parramatta)

Best Production for Young People

Cusp (ATYP)

Follow Me Home (ATYP)

I’ve Been Meaning to Ask You (ATYP, The Good Room and Riverside Theatres)

Playing Beatie Bow (Sydney Theatre Company)

Lifetime Achievement Award

To be announced at the Ceremony

Content
44 Sex Acts in One Week
Add to favourites
Sydney Festival 2022York Theatre, Seymour Centre, Chippendale, Sydney 12 - 16 Jan 2022

44 Sex Acts in One Week

From BDSM to polyamory, from roleplay to exhibitionism, David Finnigan's new play has something to tickle every taste.

Girl from the North Country
Add to favourites
MusicalTheatre Royal, Sydney 5 - 30 Jan 2022

Girl from the North Country

A story of American life in the Great Depression centred on a guest house and a community living on a knife-edge.

Chewing Gum Dreams
Add to favourites
TheatreOld Fitzroy Theatre, Woolloomooloo, Sydney 20 Jan - 19 Feb 2022

Chewing Gum Dreams

An irreverent ride through the last precious days of adulthood from the award winning creator of I May Destroy You.

See More

More to see

View All
John Bell: And Another Thing
Add to favourites
TheatreEnsemble Theatre, Kirribilli, Sydney 23 Jan - 13 Feb 2022

John Bell: And Another Thing

The Australian Living Legend returns to Ensemble Theatre with more amusing anecdotes, backstage observations and prose favourites.

North by Northwest
Add to favourites
TheatreLyric Theatre, Pyrmont, Sydney 9 - 27 Mar 2022

North by Northwest

David Campbell stars in this stage adaptation of Alfred Hitchcock's rollercoaster espionage thriller.

seven methods of killing kylie jenner
Add to favourites
Sydney Festival 2022Eternity Playhouse, Darlinghurst, Sydney 13 - 30 Jan 2022

seven methods of killing kylie jenner

UK playwright Jasmine Lee-Jones dives into the murky waters of colourism and the commodification of black womxn.

The Museum of Modern Love
Add to favourites
Sydney Festival 2022Seymour Centre, Chippendale, Sydney 22 - 30 Jan 2022

The Museum of Modern Love

Adapted from Heather Rose’s novel, The Museum of Modern Love follows a New York composer struggling in the face of incredible loss.

Top